Multimediálne centrá

Jedna malá krabička dokáže uschovať desiatky HD filmov, tisícky fotografií, funguje ako privátny CLOUD a dokonca vám pomôže odhaliť zlodeja.

 

Vyzerá ako malý hriankovač, no namiesto chrumkavého pečiva vám v domácej sieti sprístupní súbory a zálohuje dôležité dáta. Aspoň tak to bolo na začiatku.

Dnešné NAS zariadenia toho dokážu omnoho viac - od prehrávania filmov až po osobný CLOUD, s ktorým si môžete nahradiť služby typu DropBox, alebo OneDrive.

NAS je malý počítač

Či už je to hardvér, alebo princíp fungovania, NAS môžeme označiť za malý počítač, do ktorého si môžete dokúpiť pevné disky. V jeho vnútri nájdete cenovo dostupný hardvér, ktorý je podobný tomu vo vašom smartfóne alebo lacnom netbooku.

Má aj vlastný operačný systém, ktorého funkcie závisia hlavne od samotného hardvéru. Drahšie modely vám preto môžu ponúknuť veľké množstvo funkcií, no treba si dobre zvážiť, či ich aj skutočne využijete.

NAS ovládate z rozhrania internetového prehliadača, prípadne pri drahších modeloch výrobcovia zvyknú poskytovať aj aplikácie pre smartfóny a tablety.

image_multimedia.jpg

Toto zariadenie dokáže okrem bežného zdieľania súborov bez problémov prehrať prakticky akékoľvek video nielen na svojom televízore, ale aj na notebooku či na tablete a smartfóne. Zariadenie má totiž vstavaný hardvérový čip, ktorý dokáže v reálnom čase upraviť Full HD video pre optimálne zobrazenie na obrazovke mobilných zariadení.

Filmy na každé zariadenie bez problémov

Prístup k svojej multimediálnej knižnici máte aj mimo svojho domova, dokonca nemusíte mať ani verejnú IP adresu. Hardvérový čip vám v reálnom čase upraví kvalitu videa tak, aby ste si za hodinu neprečerpali svoj dátový limit.

Túto úpravu dokáže robiť aj s viacerými filmami súčasne, keďže vo vnútri má výkonný hardvér. My sme si pre skúšku pustili jeden film na Full HD televízore, ďalší na notebooku, tretí na tablete a štvrtý cez mobilné pripojenie na smartfóne.

Zariadenie toho zvládne oveľa viac, keďže systémové prostriedky boli vyťažené len na jednu tretinu. V reálnej prevádzke si tak môže každý člen veľkej domácnosti pozerať svoj vlastný film.

Podobne to funguje aj s fotografiami a hudbou. Systém si po nahratí fotografie vytvorí jej automatický náhľad, vďaka ktorému je prehliadanie veľkým objemov fotografií stále plynulé aj na mobilných zariadeniach komunikujúcich cez mobilný internet.

synology-video.jpg

Webové rozhranie prehrávača multimediálnych súborov - systém si automaticky stiahne všetky informácie o filmoch.

synology-photo.jpg

Prehliadanie fotografií v iOS aplikácii je rovnako rýchle, ako keby ste svoju zbierku mali priamo v mobilnom zariadení.

Osobný cloud

Svoje dáta nemusíte zveriť do rúk Dropboxu či Microsoftu. Dôležité dokumenty, videá a fotografie budete mať stále doma so zaručeným prístupom a synchronizáciou aj mimo svojej domácej siete.

Aplikácie sú dostupné pre všetky dôležité operačné systémy a mobilné platformy, takže po úprave dokumentu v pracovnom notebooku sa zmena okamžite prejaví aj na domácom počítači či tablete.

Uchovávaných je až 32 verzií dokumentu, takže sa v prípade problémov môžete vrátiť k jeho starej verzii. Túto funkciu síce nevyužijete denne, no pri nechcenom prepísaní dôležitých dát budete za ňu ďakovať.

Aplikácie pre Windows, Mac a Linux integrujú cloud do systému rovnako, ako to robí Dropbox či OneDrive. Nemusíte sa teda zakaždým prihlasovať, všetko sa deje automaticky, vrátane ukladania a sťahovania nových verzií súborov.

NAS v reálnom živote

Ráno v autobuse si spomeniete, že už ste dlho nepočuli album The Slip od Nine Inch Nails. Vyberiete si z vrecka smartfón, spustíte aplikáciu, vyhľadáte si daný album a dáte ho sťahovať. Po príchode do práce už je album dávno pripravený a vy si ho môžete vypočuť.

Pred návštevou starých rodičov nemusíte pracne kopírovať nové fotky detí do tabletu alebo notebooku. Všetky albumy sú dostupné jedným klikom alebo ťuknutím na obrazovku displeja tabletu.

Osobný cloud spoľahlivo nahradí služby tretích strán, pričom jeho kapacita môže byť pokojne aj osem terabajtov. Aplikácie sú dostupné pre všetky hlavné platformy.

Okrem toho môžete NAS využiť aj ako tlačový, e-mailový a databázový server. Môžete na ňom prevádzkovať vlastnú webovú stránku, dokonca aj e-shop. Rôzne doplnky vám umožnia testovať webové projekty ešte pred ich ostrým nasadením.

 

Vyžiadajte si bezplatnú cenovú ponuku,
alebo sa nás kľudne spýtajte na čokoľvek